Profesjonalne portrety i sesje biznesowe – dlaczego powinniśmy je wykonać

Wykonanie profesjonalnych portretów biznesowych może przynieść nam wiele korzyści. Zdjęcia te umożliwiają nam budowanie pozytywnego wizerunku w sieci. Sprawiają, że inni ludzie postrzegają nas jako ekspertów w swojej branży. Portrety i inne zdjęcia biznesowe warto jest potraktować jako inwestycję w karierę lub rozwój naszej firmy.

 

Zdjęcie: Grzegorz Turniak, Fotograf: Krzysztof Zaleski

Portrety biznesowe to więcej niż zdjęcia

Portret biznesowy znacząco różni się od zwykłej fotografii. Jego wykonanie jest trudniejsze, gdyż ma on nie tylko oddać to jak wyglądamy, ale przede wszystkim umożliwić nam wykreowanie wizerunku eksperta w swojej branży. W przypadku portretu biznesowego liczy się każdy szczegół – nasza mimika, strój, fryzura, makijaż. Należy zdawać sobie sprawę, że idealny portret biznesowy powinien pasować do prowadzonej przez nas działalności. Innych cech wymaga się od adwokatów, innych od fryzjerów, kosmetologów czy informatyków.

Jak znaleźć fotografa, który wykona dla nas portret biznesowy?

Ogromne zapotrzebowanie na portrety biznesowe sprawia, że ich wykonanie oferuje nam wielu fotografów. Niestety nie oznacza to wcale, że pierwszy lepszy fotograf jest w stanie wykonać zdjęcie biznesowe. Dużym problemem w Polsce jest brak regulacji zawodu fotografa. Żeby zajmować się robieniem zdjęć wystarczy kupić odpowiedni sprzęt i założyć własną działalność gospodarczą.

Przed podjęciem współpracy z wybranym fotografem biznesowym powinniśmy się przekonać co potrafi taka osoba. Dobrym sposobem na szybkie sprawdzenie umiejętności fotografa jest zapoznanie się z jego portfolio. Zastanówmy się czy zamieszczone tam zdjęcia spełniają nasze oczekiwania. Jeżeli dojdziemy do wniosku, że jednak nie, nie obawiajmy się podziękować za współpracę i szukać dalej. Pamiętajmy, że portrety biznesowe to inwestycja w naszą karierę, dlatego nie możemy pozwolić sobie na żadne niedociągnięcia (źle wykonany portret biznesowy może nam poważnie zaszkodzić).

Jak się ubrać na sesję biznesową?

Niezależnie od tego czy zdecydowaliśmy się na zdjęcia pokazujące całą naszą sylwetkę czy tylko górną jej część, powinniśmy pomyśleć o odpowiednim stroju. Zdaniem fotografów biznesowych najlepszym wyborem są stylizacje klasyczne, ponadczasowe. Pamiętajmy, że zdjęcia biznesowe mogą nam służyć przez wiele lat. Z tego względu musimy zadbać, żeby były możliwie jak najbardziej uniwersalne.

Ważne jest, żeby ubrania, w których pozujemy do zdjęć były perfekcyjnie wyprasowane. Obiektyw aparatu jest w stanie wychwycić zagniecenia, które często nie są przez nas zauważane. W przypadku kobiet, jak i mężczyzn nie zaleca się wyboru ubrań prześwitujących, strojów w jaskrawych kolorach (odciągają one uwagę odbiorcy, a dodatkowo sprawiają problemy podczas obróbki graficznej), czy strojów o bardzo drobnym wzorze.

Jeżeli nie możemy się zdecydować na konkretną stylizację, zabierzmy ze sobą kilka rodzajów ubrań (w przerwie pomiędzy zdjęciami możemy się przebrać).

Ile powinniśmy zapłacić fotografowi biznesowemu?

Koszty zdjęć biznesowych nierzadko budzą kontrowersje. Są klienci fotografów biznesowych, którym wydaje się, że gdy wybiorą mniejszą ilość zdjęć wykonanych podczas sesji powinni zapłacić niższą cenę. Tymczasem działa to zupełnie inaczej. Gdy zgłaszamy się do fotografa biznesowego, płacimy za rezultaty, które pomaga on nam uzyskać (w tym przypadku jest to stworzenie wizerunku profesjonalisty w swojej branży. Niezależnie od tego czy wybierzemy jedno zdjęcie czy trzydzieści, cena za usługę będzie taka sama.