Już po maturze, czyli czas na wybór studiów

Obecnie już po zakończonych egzaminach maturalnych i w oczekiwaniu na ich rezultaty, tysiące młodych ludzi zastanawia się nad swoją przyszłą karierą. Nurtują ich takie pytania jak: Jakie studia wybrać? Jak zapisać się na studia? Które miasto wybrać? Uniwersytet czy może politechnika? A może uniwersytet medyczny? Na jaki kierunek mogę iść z moimi rozszerzeniami? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

1. Jakie studia wybrać?
Tu wszystko zależy od tego co lubimy i w czym czujemy się dobrze. Każdy z nas posiada inne mocne strony i wybierając swoje studia powinien myśleć głównie o nich. Osoby lubiące tematy polityczne i kwestie ustrojowe idealnie odnajdą się na prawie, natomiast osoby z łatwością do języków obcych na filologii lub lingwistyce stosowanej. I tutaj warto odnieść się do kwestii rozszerzeń na maturze, które dadzą nam wstęp na wymarzone studia. Musimy pamiętać, że poszczególne uniwersytety mają inne wymagania rekrutacyjne. Np. żeby dostać się na psychologie na UMK są brane pod uwagę inne przedmioty niż na UG. Dlatego kandydując na studia musimy spojrzeć na stronę uczelni i zapoznać się z wymaganiami na poszczególne kierunki.

2. Jak zapisać się na studia?
I w ten sposób dochodzimy do momentu w którym musimy sobie powiedzieć jak wyglądają zapisy na studia. Obecnie wszystko odbywa się zdalnie, bierzemy udział w rekrutacji nie wychodząc z domu. Każda uczelnia wyższa ma własny system rekrutacyjny, link do niego z pewnością znajduje się na stronie szkoły wyższej. Musimy utworzyć tam własne konto i podążać zgodnie z instrukcjami. Musimy jednak pamiętać, że wszystkie uczelnie samodzielnie ustalają harmonogram rekrutacji. Dlatego początek procesu zakładania kont może zacząć się 1 czerwca na UAM w Poznaniu a dopiero miesiąc później na UW w Warszawie. To samo się tyczy kwestii publikacji wyników rekrutacji. Co nieraz spędza sen z oczu wielu studentów, którzy składali dokumenty na więcej niż 1 uczelnię.

3. Które miasto wybrać?
Wybór miasta naszych studiów jest bardzo ważny, ponieważ to właśnie tam spędzimy najbliższe kilka lat nauki. Wiele osób patrzy na rankingi uczelni wyższych, chcąc przebywać w gronie najlepszych. Rankingi mogą pomóc nam podjąć decyzję, ale musimy pamiętać, że nie mogą wpłynąć na nią w 100%. Jeżeli chcesz studiować w Krakowie, ale UW jest wyżej w rankingu to idź do Krakowa. Za kilka lat będziesz żałować, że podporządkowałeś swoją decyzję rankingom. Koleją istotną cecha jest lokalizacja – jedni chcą przebywać jak najdalej od rodzinnego domu, natomiast inni jak najbliżej. Tutaj musimy sami zdecydować jakie są nasze preferencje.

4. Uniwersytet czy może politechnika? A może uniwersytet medyczny?
To pytanie zadaje sobie m.in. bardzo wielu przedstawicieli nauk ścisłych w tym m.in. bio-chemu i mat-fizu. Wynika to z tego faktu, że bardzo często wiele przedmiotów ścisłych jest wykładanych zarówno na uniwersytetach jak i politechnikach i uniwersytetach medycznych. Dokonując wyboru powinniśmy wziąć pod uwagę m.in. program studiów i sprawdzić która oferta wydaje nam się bardziej atrakcyjna. Co więcej, zwracajmy uwagę na ilość godzin zajęć praktycznych. To właśnie na nich możesz przyswoić najwięcej umiejętności.

Wczesna edukacja dziecka. Studia wyższe – czy warto?