Jak wybrać pomiędzy dwoma bardzo różnymi opcjami kariery?

Mamy przecież wielorakie zainteresowania. Całkiem możliwe jest, że pociągają nas dwie zupełnie różne ścieżki kariery. Być może pociąga Cię pomysł bycia grafikiem, ale możesz też odkryć, że pasjonuje Cię kinezjologia. Problem polega na tym, że aby się wyspecjalizować, trzeba studiować zupełnie inne zawody. Jak więc podjąć tę krytyczną decyzję, która może być tak stresująca?

Najbardziej efektywny sposób wyboru pomiędzy dwoma opcjami studiów uniwersyteckich

1. Zastanów się, czy kochasz czy nienawidzisz przedmioty, które będziesz musiał studiować. Jeśli masz gotową odpowiedź na któreś z powyższych pytań, Twoja decyzja będzie znacznie łatwiejsza. Zastanów się nad przedmiotami wchodzącymi w skład każdego kierunku. Jak się czujesz na myśl o studiowaniu tych przedmiotów bez przerwy przez kolejne cztery lata? Myślisz, że sprawiłoby Ci to przyjemność, czy może znudziło lub sfrustrowało?

2. Wizualizacja siebie w tej karierze – czy widzisz siebie cieszącego się rolą, która wymaga pracy ramię w ramię z innymi ludźmi każdego dnia, czy wolisz pracować samodzielnie z minimalną interakcją z innymi? Czy możesz sobie wyobrazić pracę w wybranej dziedzinie 8 godzin dziennie, 5 dni lub więcej w tygodniu, 365 dni w roku? Jasne, możesz zmienić karierę w dowolnym momencie, ale w idealnych warunkach, chcesz zacząć robić coś, co kochasz. Myśląc o swojej codziennej karierze łatwiej jest wybrać między dwiema opcjami.

3. Zastanów się nad możliwością zatrudnienia w każdej z alternatyw. Chociaż ważne jest, aby być pasjonatem danej dyscypliny akademickiej, ale samą pasją nie zapłacisz rachunków. Musi być minimum praktyczności związane z podjęciem decyzji. Jeśli jesteś zmuszony wybrać pomiędzy dwoma opcjami i widzisz, że jedna z nich nie zapewnia pracy zarobkowej w odpowiedniej dziedzinie, nie ma sensu wydawać pieniędzy na zapisanie się na ten program i skończyć na bezrobociu lub w pracy, która nie ma związku z Twoimi studiami. Lepiej wybrać kierunek studiów, który może dać przynajmniej przyzwoite szanse na zdobycie pracy. Odwiedź nasz zaprzyjaźniony portal www.warszawski.pl, aby przeczytać o rynku pracy w Warszawie.

4. Zadaj sobie pytanie, jaki styl życia chcesz prowadzić. Jest to bardzo istotne pytanie, które powinien zadać sobie każdy, kto musi wybrać pomiędzy dwoma opcjami. Niektórzy ludzie mogą woleć podjąć dobrze płatną pracę bez względu na koszty dla ich życia osobistego, podczas gdy inni mogą wybrać czas dla rodziny lub czas dla siebie ponad pieniądze. Musisz zdecydować, co jest dla Ciebie ważniejsze i w zależności od Twoich priorytetów wybrać specjalizację, która prowadzi do kariery w dobrze płatnej dziedzinie lub taką, która pozwala na pracę w komfortowym tempie z dużą ilością czasu, który można poświęcić na działalność osobistą.