Wczesna edukacja dziecka. O czym pamiętać?

„W powszechnej świadomości społecznej zwykło się uważać, że w zasadzie im wcześniej zaczniemy realizować rozwój dziecka tym lepiej. Oczywiście jest w takim spojrzeniu bardzo wiele prawdy, gdyż dzieci ogólnie mają lepsze możliwości percepcyjne. Gdy więc kusi nas taka wczesna edukacja dziecka o czym pamiętać powinniśmy? Jak pokazały liczne badania w wieku przedszkolnym umysł człowieka jest najbardziej podatny na przyswajanie różnych informacji.

Piąty rok życia granicą

Jak wskazali naukowcy 80% struktury neuronalnej kształtuje się właśnie do piątego roku życia. Ważne jednak jest tutaj zachowanie odpowiednich proporcji. Musimy pamiętać bowiem o tym, że szeroko rozumiana edukacja dziecka powinna być dostosowana do poziomu na którym się ono znajduje.

Zachowaj równowagę w edukacji dziecka

Ważne jest to by nie obciążać zbyt mocno malucha dodatkowymi zajęciami. Nadmiar obowiązków może bowiem nie tylko zepsuć mu dzieciństwo, lecz także wpłynąć niekorzystnie na jego rozwój a tego nikt z nas przecież by nie chciał. Przy planowaniu więc szeroko rozumianego rozwoju dziecka bezcenna zdaje się więc być mądrość rodziców. To przecież oni są odpowiedzialni nie tylko za rozwój dziecka, lecz przede wszystkim za umożliwienie mu prawidłowego funkcjonowania. Stworzenie właściwego „kręgosłupa” pozwoli na pewno mienić się spełnionym rodzicem.”